Influencer marketing – wszystko co musisz wiedzieć

Opublikowane przez Sylwia Kąkol w dniu

Ostatnia aktualizacja 3 października, 2021 przez Sylwia Kąkol

W XXI wieku promocja firm ma miejsce głównie w Internecie oraz mediach społecznościowych. Wynika to głównie z faktu, że ludzie coraz więcej czasu spędzają w wirtualnej rzeczywistości (nawet 7 godzin dziennie). Pojawiające się w Internecie treści mają wpływ, najczęściej nieświadomie, na zachowanie użytkowników. Dotyczy to również, a może w nawet w szczególności wyborów konsumpcyjnych. W tym miejscu nie sposób wspomnieć o wszelkiego rodzaju reklamach, z którymi kontakt mamy na co dzień. Aktualnie marketerzy mają do dyspozycji całe zestawy narzędzi, za pomocą których oddziałują na zachowania odbiorców. Jednym z nich jest influencer marketing.

Czym jest influencer marketing?
Influencer marketing od A do Z.

Influencer – kto to jest?

Influencer to osoba, która jest popularna w danym kręgu osób w mediach społecznościowych. Wokół swojej osoby ma zbudowaną społeczność, którą stale poszerza. Publikowane przez niego treści są charakterystyczne dla jego stylu komunikacji. Ponadto skutecznie angażują jego odbiorców. Influencer swoim zachowaniem, stylem życia lub opiniami wpływa na sposób myślenia, a w konsekwencji zachowanie jego obserwujących. Najbardziej widoczne jest to w przypadku celowego promowania przez niego produktu jakiejś marki. Wówczas wartość tego produktu w ich oczach znacząco rośnie i chętniej sięgają po niego w sklepie. Mogą nawet nie pamiętać o fakcie promowania tego produktu przez influencera, ale i tak wyróżni się on w ich świadomości na tle produktów konkurencji. Mimo wszystko influencer influencerowi nie równy, dlatego wyróżnia się mikro i makro influencerów, adekwatnie o mniejszych i większych zasięgach. Skoro znamy już definicję influencera, przechodzimy teraz do interpretacji terminu będącego tematem poniższego artykułu.

Influencer marketing – definicja

Influencer marketing to rodzaj marketingu oparty na współpracy z influencerem. Polega on na tym, że marka udostępnia influencerowi swoje konkretne produkty, a ten rekomenduje je na swoim profilu w danym medium społecznościowym. Prawidłowo sformułowana umowa influencerska powinna jasno określać warunki publikacji promowanej treści. Powinny się w niej znaleźć się informacje jak ma zostać zaprezentowany produkt, co ma się znaleźć w opisie, kiedy i w jakim miejscu post ma zostać opublikowany, gdzie powinno znaleźć się oznaczenie marki itd. Wszystkie obowiązki influencera mają później odzwierciedlenie w jego wynagrodzeniu. Zgadza się, nie jest to darmowa promocja dla firmy. A zatem…

Ile kosztuje influencer?

Współpraca z influencerem ma dwa warianty. Pierwsza zakłada wymianę na zasadach barteru. W praktyce oznacza to, że marka udostępnia swoje produkty influencerowi, a ten “odpłaca się” poprzez ich promocję w social media. Produkt najczęściej może zachować dla siebie na przyszłość i korzystać z niego jak standardowy konsument, już nie w ramach umowy z marką. Drugim wariantem jest wynagrodzenie w formie pieniężnej. Odpłatna współpraca z influencerem polega na tym, że ponadto zostaje mu wypłacone wynagrodzenie. W zależności od zasięgów influencera czy jego propozycji kwota ta może być większa lub mniejsza. Kwestia wynagrodzenia powinniśmy wyraźnie odnotować w umowie influencerskiej.

Korzyści z influencer marketingu:

1) Większa świadomośc marki oraz zasięgi

Profil influencera w mediach społecznościowych to dodatkowy kanał w Internecie, za pomocą którego możesz informować nowe osoby o istnieniu Twojej marki. W ten sposób grono Twoich potencjalnych klientów adekwatnie wzrośnie. Jeśli zostaną z tobą na dłużej będzie to świadczyć o zdobyciu ich lojalności, która jest niezwykle cenna w każdym biznesie.

2) Precyzyjne dotarcie do grupy docelowej

Influencerzy są znani w swoim środowisku. Ich profilom przyświeca konkretna wizja oparta na tematyce bliskiej jej obserwującym. Jest to element wiążący influencera z jego publicznością. Nawiązując współpracę z konkretnym influencerem, docieramy do jego obserwujących a zatem do osób, które interesują się konkretną tematyką. Fotografia, uroda, mindfulness, parenting – wybierz influencera odpowiedniego dla Twojej branży, a zyskasz nowych klientów.

3) Uwiarygodnienie marki

Standardowe reklamy, z którymi spotykamy się na co dzień, często nie są darzone szczególną uwagą przez docelowych odbiorców. Wynika to z powszechnej, nieprzychylnej opinii na ich temat. Influencer marketing jest inny, bo w centrum stawia postać influencera – osoby, która cieszy się już zaufaniem jakiegoś grona osób. Wybory podejmowane przez influencera będą zatem szanowane i akceptowane przez jego odbiorców. W konsekwencji zaufanie, którym darzony jest influencer zostanie przeniesione na naszą markę.

4) Wpływ na SEO

Treści publikowane przez influencera mogą poprawić widoczność Twojej firmy w Google. Zdarza się tak, gdy np. w wpisie na blogu zawrze on odnośnik do Twojej witryny internetowej. Jest to przykład tzw. link-buildingu, który jest elementem SEO. Wówczas algorytm wyszukiwarki uzna Twoją witrynę za bardziej wartościową i autentyczną. Jej pozycja automatycznie wzrośnie.

5) Zaangażowanie odbiorców

Influencerzy potrafią angażować swoich odbiorców. Często wchodzą z nimi w interakcje, czy to na profilu w mediach społecznościowych czy na spotkaniach live. Rozpoczęcie tematu rekomendacji jakiegoś produktu z pewnością wywoła falę komentarzy i rozpocznie dyskusję. Bardzo ważne jest wtedy, aby na bieżąco odpowiadać na każde pytanie czy wątpliwość odbiorców. Wówczas jest szansa, że temat znacząco się rozwinie, a może nawet zostać wyczerpany. Następnie z pomocą marketingu szeptanego, wieść o produkcie marki X mimowolnie się rozprzestrzeni.

Ciemne strony influencer marketingu

Przy planowaniu kampanii influencer marketingu warto mieć na uwadze dwie kwestie. Pierwsza z nich dotyczy wizerunku influencera. Jest to jedna z cech, którą należy się kierować, dokonując wyboru nowej twarzy naszej marki. Mimo obecnego wizerunku w przyszłości może dojść do sytuacji, w której influencer dopuści się “wpadki” na większą lub mniejszą skalę. W tej sytuacji nasza marka może zostać z nim skojarzona. Negatywne komentarze szybko mogą się pojawić na naszym fanpage’u. Marka będzie musiała zmierzyć się wówczas z kryzysem wizerunkowym. Jest to jednak problem, który może się pojawić na każdym etapie działalności firmy, więc zawsze warto być na niego awaryjnie przygotowanym. Drugą kwestią jest brak możliwości sprawdzenia efektów influencer marketingu. Ciężko ocenić za pomocą konkretnych liczb, jaką sprzedaż wygenerowały działania. W związku z tym nie ma również mowy o optymalizacji w przyszłości pod kątem budżetu.

Jak wprowadzić influencer marketing do firmy?

Najważniejsza jest strategia, która będzie odpowiadać wizji firmy. Na tym etapie należy określić cele kampanii. Najlepiej zrobić to z wykorzystaniem metody SMART. Cel planowanej kampanii musi być skonkretyzowany, a także mierzalny, osiągalny, istotny oraz określony w czasie. Będą bardzo dobrym punktem odniesienia dla podejmowania następnych działań. Następnie określamy grupę docelową, która będzie adresatem naszych działań. Najważniejszym krokiem w influencer marketingu jest wybór odpowiedniego influencera.

Obecnie chętnych na współpracę nie brakuje, ale przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji trzeba dokładnie przeanalizować profil danej osoby: zasięgi, styl wypowiedzi, opinie na tematy bliskie marce czy autentyczność obserwujących. Gdy już znajdziemy idealnego kandydata należy przedyskutować z nim warunki współpracy, które następnie trzeba jasno określić w umowie influencerskiej. Podpisana umowa jest bardzo ważna, ponieważ to dzięki niej będziemy mogli egzekwować wywiązywanie się z ustalonych obowiązków. Ostatnim krokiem jest bieżąca obserwacja efektów i ewentualnych wzmianek pojawiających się na temat marki w Internecie. Opisany schemat odpowiada procesowi wdrażania influencer marketingu w firmie.

Influencer marketing – podsumowanie

Influencer marketing to sposób na promocję firmy, w który zdecydowanie warto zainwestować. Dzięki prawidłowo skoordynowanej kampanii efekty mogą przerosnąć Twoje oczekiwania. Dlatego też warto wcześniej dobrze zaplanować kampanię oraz odpowiednio dobrać influencera. Złotą zasadą jest wybór influencera, który ma już zbudowaną społeczność w odpowiadającej Twojej firmie branży. Jeśli jesteś ciekaw, kto należy do największych polskich influencerów, to odpowiedź znajdziesz w tutaj.

Jeśli chcesz wiedzieć:

  • którego influencera potrzebuje Twoja firma,
  • gdzie szukać odpowiedniego influencera,
  • jak negocjować warunki z influencerami,
  • co powinna zawierać umowa,
  • jak się uchronić przed negatywnymi skutkami,

skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci w zakresie Social Media Marketingu w Twojej firmie. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy, zostawiając to profesjonalistom i na spokojnie zajmiesz się prowadzeniem swojego biznesu!

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to przeczytaj także:

Spodobało się? Udostępnij ten artykuł na Facebooku!

Oceń tę stronę

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *