Content Marketing – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

Opublikowane przez Jakub Wójcik w dniu

Ostatnia aktualizacja 2 lutego, 2022 przez Jakub Wójcik

content marketing

Content Marketing to sposób na promowanie się poprzez dawanie swoim klientom wartościowych treści.

Najczęściej przybiera to formę prowadzenia branżowego bloga z poradami i przydatną wiedzą. Poszczególne wpisy są promowane na różne sposoby – od mediów społecznościowych, przez płatne reklamy, aż po linkowanie na innych stronach.

Oczywiście treści mogą mieć różne inne formy. Przykładowo, mogą to być filmy, podcasty czy rozbudowane infografiki. W tym artykule skupimy się jednak przede wszystkim na artykułach i wpisach blogowych, chociaż przedstawione metody sprawdzą się dla każdego rodzaju treści.

W teorii cały proces wydaje się niezwykle prosty – wystarczy dzielić się wiedzą i odpowiednio ją promować, a z czasem klienci przyjdą sami, prawda?

W praktyce jednak byłoby to proste jeszcze kilkanaście lat temu. Żyjemy w czasach, gdy w internecie istnieje już ponad miliard blogów – to około 1 blog na każde 7 osób na świecie!

Dodatkowo, każdego dnia przybywa ponad 4,5 miliona nowych wpisów na blogach. To wszystko powoduje, że bez dobrej strategii content marketingowej obecnie ciężko jest się wybić. Nie wystarczy już tworzyć wartościowych treści – trzeba także wiedzieć, jakie treści mają szansę zaistnieć.

W tym artykule postaram się przybliżyć Ci podstawy budowania swojej strategii content marketingowej. 

Spis treści

Dlaczego Content Marketing jest tak ważny?

Content Marketing staje się coraz bardziej istotnym elementem całościowej strategii marketingowej dla firm. Powodów dla tego faktu jest dużo.

Wymieńmy kilka spośród nich.

Coraz więcej osób korzysta z AdBlocka

Badania pokazują, że w Polsce aż 40% osób korzysta z rozszerzeń blokujących wyświetlanie reklam (m.in. AdBlock). Przy okazji warto wspomnieć, że jesteśmy pod tym względem w światowej czołówce.

To całkiem spory problem dla firm, które budują swoją strategię marketingową jedynie wokół płatnych reklam. W ten sposób nie będą w stanie docierać do sporego segmentu potencjalnych klientów.

Content Marketing jest z kolei rozwiązaniem całkowicie odpornym na rozszerzenia blokujące reklamy, ponieważ nie opiera się na promowaniu treści stricte reklamowych.

Content Marketing buduje markę

Klienci coraz chętniej korzystają z produktów i usług firm, które dają im wartościową wiedzę. W dzisiejszych czasach jest to jedna z najprostszych metod na zbudowanie zaufania i stworzenie silnej marki.

Często potencjalni klienci, zanim zdecydują się na zakup konkretnego produktu, najpierw robią odpowiedni research. Nie tylko w celu znalezienia najbardziej korzystnej cenowo opcji. Potrzebują również dowiedzieć się więcej na temat samego produktu – jak go stosować, dla kogo sprawdza się najlepiej, oraz co powinni wiedzieć przed zakupem.

Dzielenie się taką wiedzą na firmowym blogu w przystępny sposób jest świetnym sposobem na zbudowanie relacji z klientem, który poszukuje tych informacji.

Content Marketing napędza SEO

Jest to chyba najbardziej oczywista zaleta Content Marketingu, jednak warto powiedzieć sobie to wprost.

Content Marketing napędza SEO, ponieważ strony o dużej ilości zoptymalizowanych stron mogą pozycjonować się na wiele różnych słów kluczowych.

Każde słowo kluczowe, które może ściągać na Twoją stronę cenny ruch, może mieć dedykowany, zoptymalizowany artykuł. W ten sposób znacznie łatwiej podnieść swoje pozycje.

Dodatkowo, ciekawe, branżowe artykuły dużo częściej zostają linkowane na innych stronach, niż ogólne strony. A każdy wartościowy link na zewnątrz podnosi Twoje pozycje w Google oraz ściąga organiczny ruch.

Niezbędne elementy strategii content marketingowej

Poniżej zobaczysz listę punktów, z których powinno się składać przygotowanie dobrej strategii content marketingowej.

Każdy z nich powinien oczywiście być odpowiednio dopasowany do Twojej branży.

Jeżeli zastosujesz się do wszystkich kolejnych punktów w prawidłowy sposób, szanse na powodzenie Twojej strategii będą bardzo wysokie. Wraz z odpowiednimi działaniami SEO Twoja strona wkrótce będzie przyciągała mnóstwo odwiedzających, a co za tym idzie, nowych klientów.

Pamiętaj także, że dobra strategia content marketingowa zacznie przynosić efekty przynajmniej po paru miesiącach. Ważne jest także, aby skupić się na dawaniu wartości swoim potencjalnym klientom bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. W przeciwnym wypadku możesz szybko zniechęcić się relatywnie niskimi efektami w początkowej fazie.

1. Przeanalizuj Content Marketing u konkurencji

Jeżeli nie działasz w konkurencyjnej próżni, na pewno jesteś w stanie znaleźć kilka podobnych firm oraz ich stron internetowych. Spośród nich wybierz te, które same stosują techniki content marketingowe.

Wybierz 3-4 najlepsze strony konkurencji

Spośród licznych stron konkurencji dobrze jest przeanalizować te, których strategie się sprawdzają. Ale w jaki sposób poznać, które firmy realizują swój Content Marketing z powodzeniem?

Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze, prawdopodobnie te firmy mają na swoich stronach wiele różnych podstron. Nie sposób realizować strategii content marketingowej mając jedynie kilka podstron na swojej stronie.

Możesz sprawdzić ilość podstron na stronie konkurencji wpisując w Google

site:nazwadomeny

Przykładowo, chcąc wyszukać ilość podstron na naszej stronie, możesz to zrobić w następujący sposób:

wyszukiwanie podstron na stronie w analizie content marketing. Przykład site:emeraldmedia.pl

Jeżeli nie zobaczysz przynajmniej kilku stron z wynikami wyszukiwania, to strona, którą analizujesz, nie jest bardzo rozbudowana.

Możesz również sprawdzić, na ile słów kluczowych skutecznie pozycjonuje się dana strona

Przykładowe narzędzie, jakim możesz to sprawdzić, jest Ubersuggest od Neila Patela.

content marketing research z ubersuggest

Interesują nas strony, które w sekcji “organic keywords” mają przynajmniej 100 fraz.

Oznacza to, że dana strona jest wypozycjonowana na wystarczającą ilość słów kluczowych, aby sprowadzać realny ruch.

Przeanalizuj, jakiego typu treści tworzą powyższe strony

Kiedy już zidentyfikujesz kilka solidnych stron konkurencji, przejrzyj ich najpopularniejsze podstrony (to również możesz zrobić z poziomu Ubersuggest). Prawdopodobnie znajdziesz artykuły i wpisy na blogach.

Przeanalizuj, jakiego typu są to treści. Czy są to poradniki, czy może raczej informacje na temat produktów? A może odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania?

Jeżeli tego typu treści dobrze sprawdziły się u konkurencji, prawdopodobnie Twoja grupa docelowa po prostu lubi takie materiały. Dlatego też warto wziąć to pod uwagę podczas planowania swoich treści. W końcu przecież w tym wszystkim chodzi o to, aby stworzyć coś, z czego Twoja grupa docelowa będzie mogła korzystać.

2. Ustalenie słów kluczowych

Kolejnym krokiem budowania strategii content marketingowej jest znalezienie odpowiednich słów kluczowych, które są związane z Twoją branżą.

Podczas poszukiwania słów kluczowych musisz zwrócić uwagę na kilka czynników.

Wybieraj słowa kluczowe o właściwych intencjach

Co rozumiem przez intencje słowa kluczowego?

Intencje, które ma przeciętny użytkownik, wpisujący dane słowo kluczowe w wyszukiwarce. Nie zawsze jest to łatwe do ustalenia, jednak w wielu przypadkach można łatwo ocenić przydatność danego słowa kluczowego.

Przykładowo, jeżeli sprzedajesz pianina, to najbardziej oczywistym słowem kluczowym, jakie przyjdzie Ci do głowy, będzie…. “pianino”. Jednak tak ogólne słowo kluczowe będzie zbierało również wyszukiwania osób, które nie są zainteresowane kupnem pianina. Jednak fraza “pianino cena” jest już wpisywane przez osoby, którym znacznie bliżej do zostania Twoimi klientami.

Oczywiście, jeżeli Twoja strategia content marketingowa zakłada budowanie dłuższych relacji z klientami, możesz wybrać słowa kluczowe o intencjach niekoniecznie zakupowych.

Dobrym podejściem jest sprowadzanie na stronę osób, które niekoniecznie będą od razu zainteresowane kupnem pianina. Wśród takich osób znacznie łatwiej zdobyć zaufanie i zbudować początkową relację, zwłaszcza wykorzystując mniej sprzedażowe treści. Dobrym przykładem byłby tutaj artykuł na temat podstaw grania na pianinie.

Wybieraj optymalne słowa kluczowe

Kolejną kwestią, jaką należy rozważyć podczas wyboru słów kluczowych, jest ich popularność.

Być może zastanawiasz się, dlaczego nie celować od razu w bardziej ogólne słowa kluczowe (jak wspomniane “pianino”), skoro wśród osób wpisujących taką frazę na pewno znajdzie się też grupa potencjalnych klientów.

W końcu tak ogólne, krótkie słowa kluczowe mają znacznie więcej wyszukań w ciągu miesiąca.

Odpowiedź jest bardzo prosta: na tak ogólne i krótkie słowa kluczowe znacznie ciężej się pozycjonować. Znacznie łatwiej będzie wybrać dłuższe frazy, z tzw. długim ogonem, jak np. “pianino jakie na start”.

Na dłuższe frazy będzie Ci znacznie łatwiej się pozycjonować. I chociaż mają one mniej wyszukań, to na początku znacznie lepiej jest osiągnąć wysokie pozycje na dużo długich słów kluczowych.

Ilość miesięcznych wyszukiwań oraz szacowaną trudność dla danych słów kluczowych możesz również sprawdzić z poziomu Ubersuggest czy też planera słów kluczowych Google.

3. Zaplanuj swój Content Marketing pod konkretne słowa kluczowe

Kiedy masz już listę słów kluczowych, pod które zamierzasz tworzyć treści, nadszedł moment, aby zdecydować się na samą tematykę treści.

Na tym etapie prawdopodobnie już wiesz, jakiego typu treści chce Twoja grupa docelowa. Wiesz to na podstawie analizy konkurencji oraz znajomości swoich klientów.

Wybierz tematy artykułów

Spośród optymalnych słów kluczowych w pierwszej kolejności wybierz te, które najłatwiej będzie Ci zrealizować. Sporządź listę tych fraz, a obok każdego z nich dopisz odpowiadający temat artykułu, jaki przyjdzie Ci do głowy.

Następnie, spróbuj wpisać w Google poszczególne słowa kluczowe i obserwuj wyniki, jakie będą u samej góry. Jak brzmią tytuły stron, które Google zwróciło na podane słowa kluczowe? Jakie tematy poruszają?

Po raz kolejny, analizując konkurencję możesz zrozumieć, jakiego typu treści dobrze działają dla podanych słów kluczowych.

Nie staraj się wynajdować koła na nowo – zaobserwuj, co działało do tej pory, i postaraj się zrobić to lepiej od konkurencji. A o tym, jak zrobić to lepiej, powiemy więcej w kolejnych punktach.

Przygotuj różne warianty

Dla każdego artykułu (czy jakiejkolwiek formy treści, którą chcesz tworzyć), przygotuj co najmniej dwa różne tytuły. Dlaczego?

Na tym etapie nie masz pewności, czy dany tytuł się sprawdzi. Wbrew pozorom nagłówki mają kolosalne znaczenie przy planowaniu treści, ponieważ to od nich głównie zależy, czy użytkownik kliknie w artykuł, aby przeczytać go w całości.

Na późniejszych etapach dowiesz się, które nagłówki są bardziej odpowiednie, ale do tego będzie Ci potrzebna odpowiednia promocja oraz analiza. Lepiej mieć przygotowane różne wersje nagłówków już na etapie tworzenia treści.

Łącz ze sobą swoje treści

Postaraj się, aby Twoje treści układały się ze sobą w jedną, spójną całość. Najlepiej, jeżeli w każdym artykule znajdziesz odwołania do kilku innych swoich artykułów. Dzięki temu treści na Twojej stronie będą stanowiły swego rodzaju sieć, a użytkownicy będą spedzali więcej czasu na czytaniu.

Im więcej czasu użytkownicy będą spędzać na Twojej stronie, tym lepiej dla Ciebie.

Po pierwsze, wpływa to pozytywnie na SEO. Google mierzy czas, po jakim użytkownicy opuszczają Twoją stronę, jeżeli trafili na nią przez wyszukiwarkę. Im dłuższy będzie ten czas, tym bardziej wartościowe treści tworzysz w oczach Google.

Po drugie, im dłużej użytkownik przebywa na Twojej stronie, tym lepszą zbudujesz z nim wieź. Nie tylko lepiej zapamięta on Twoją markę, ale również zwiększa się szansa, że powróci na Twoją stronę lub podeśle któryś z artykułów swoim znajomym.

4. Przygotuj zoptymalizowane treści

Twoje treści muszą być odpowiednio zoptymalizowane pod wybrane słowa kluczowe.

Optymalizacja pod kątem słów kluczowych to skomplikowany, techniczny proces, o którym musisz pamiętać cały czas podczas tworzenia treści.

Jeśli tworzysz swoje artykuły na WordPressie, niezwykle przydatną wtyczką będzie YoastSEO. Dzięki niej na bieżąco możesz sprawdzać, czy tekst jest odpowiednio zoptymalizowany pod kątem wybranej frazy.

W każdym innym przypadku warto mieć w głowie kilka najważniejszych zasad.

Pilnuj gęstości słowa kluczowego

Zadbaj o to, aby Twoje wybrane słowo kluczowe często pojawiało się w treści artykułu. Oczywiście nie może pojawiać się zbyt często, ponieważ algorytmy Google’a potrafią rozpoznać, czy dane słowo kluczowe nie jest sztucznie wciskane w tekst.

Postaraj się, aby tekst brzmiał naturalnie – w końcu pierwszorzędnym celem content marketingu jest tworzenie treści dla klientów, a nie dla botów Google’a.

Słowo kluczowe powinno znaleźć się zarówno w samym tekście, jak i nagłówkach oraz bezpośrednim odnośniku. Nadal jednak trzeba pamiętać o tym, aby nie pojawiało się tam w nienaturalny sposób.

Dbaj o odpowiednią hierarchię nagłówków

Aby googlowskie boty mogły łatwiej zrozumieć, co masz na myśli w swojej treści, Twoje nagłówki powinny układać się według odpowiedniej hierarchii.

Zasada jest bardzo prosta i najłatwiej będzie zobrazować ją na przykładzie:

Innymi słowy, jeżeli chcesz zastosować np. nagłówek h3, to powinien go poprzedzać nagłówek o jeden stopień wyższy, czyli w tym przypadku h2. Z kolei nagłówek h1 powinien być na podstronie tylko jeden i jest on zarezerwowany dla tytułu całego artykułu.

Wprowadzaj odpowiednie atrybuty alt dla obrazków

Pamiętaj, aby każdy obrazek, jaki zamieścisz w swoim artykule, był odpowiednio opisany tekstem alternatywnym – odpowiada za niego właśnie atrybut alt.

Dzięki temu Google będzie w stanie łatwiej zrozumieć, co przedstawia dany obrazek. Dodatkowo, Twoja strona będzie indeksowana w wynikach wyszukiwania grafiki Google.

Same atrybuty alt również wpływają pozytywnie na pozycjonowanie. Aby dobrze zoptymalizować artykuł pod wybrane słowo kluczowe, powinno się ono pojawiać w atrybutach alt obrazków na danej stronie.

Umieszczaj wewnętrzne oraz zewnętrzne linki

Jak już wcześniej wspomniałem, linkowanie własnych treści wewnątrz innych artykułów jest dobrym sposobem, aby Twoi użytkownicy pozostali dłużej na stronie.

Pomaga to również zrozumieć googlowskim botom, w jaki sposób Twoja strona jest zbudowana, a treści połączone.

Ważne jest jednak także linkowanie zewnętrzne, czyli umieszczanie linków do innych domen. Dzięki temu Twój tekst zyskuje na wiarygodności, zwłaszcza, jeżeli powołujesz się na źródła o wysokim autorytecie.

Szczególnie warto linkować różnego rodzaju badania, statystyki i dane. Google premiuje strony, które brzmią w profesjonalny i wiarygodny sposób.

Pamiętaj jednak o swoich czytelnikach. Optymalizując pod kątem wybranych słów kluczowych nie możesz zapomnieć o tym, że artykuł ma służyć w pierwszej kolejności Twoim użytkownikom. Dopiero potem należy pamiętać o algorytmach Google’a.

Korzystaj z uporządkowanych danych

Google posiada pewne narzędzie, które pozwala twórcom stron internetowych poinformować jego boty, jaki rodzaj treści znajduje się w artykule.

Są to tzw. uporządkowane dane (structured data).

Za każdym razem, gdy na Twojej stronie pojawi się cokolwiek, co Google może zakwalifikować jako uporządkowane dane, warto skorzystać z odpowiedniego formatowania.

Dzięki temu, kiedy np. utworzysz na swojej stronie sekcję FAQ, Google może wyświetlać Twoją stronę w wyszukiwarce w taki sposób:

emerald media uporządkowane dane pod content marketing

Uporządkowane dane mają nie tylko bardzo pozytywny wpływ na pozycjonowanie strony, ale również sprawiają, że użytkownicy znacznie chętniej klikną w dany wynik wyszukiwania.

Skorzystaj z listy typów uporządkowanych danych od Google i zastanów się, które elementy Twoich treści mogą z nich skorzystać. Z całą pewnością warto wyposażyć kilka swoich podstron w sekcje FAQ.

5. Promuj swoje treści

A więc nadszedł w końcu ten moment. Twoje pierwsze treści są już gotowe i przyszła pora, aby pokazać je światu!

Ale w jaki sposób najlepiej wypromować swoje świeże artykuły i treści?

Każda branża ma swoją specyfikę i rozwiązania, które najlepiej działają. Jeśli zastanawiasz się, które media społecznościowe najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku, przeczytaj nasz artykuł o wybieraniu platformy pod social media marketing.

W jakich miejscach promować swoje treści?

Zbierzmy w jednym miejscu wszystkie główne kanały dystrybucji dla Twoich treści oraz zastanówmy się, w jaki sposób możesz z nich korzystać.

Facebook organicznie

Oczywiście warto stworzyć firmową stronę na Facebooku, dzięki której będziesz regularnie w kontakcie z fanami. Strona na Facebooku to dobre miejsce do publikowania swoich treści. Dowiedz się z naszego artykułu, jak zwiększać zasięgi organiczne strony na Facebooku. Koniecznie rozważ także stworzenie własnej grupy na Facebooku, ponieważ są one teraz najlepszym sposobem na stały kontakt z fanami na tej platformie.

Facebook Ads

Płatne kampanie reklamowe na Facebooku są świetnym uzupełnieniem dla działań organicznych. Możesz w ten sposób ściągać początkowy ruch na swoją stronę lub kierować reklamy do osób, które już ją odwiedziły. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Facebook Ads, koniecznie poczytaj o tym, jakich błędów należy unikać w reklamach na Facebooku. 

Google Search Ads (AdWords)

Kampania Google Search Ads może być dla Ciebie świetnym narzędziem nie tylko do promocji swoich treści bezpośrednio w wyszukiwarce Google. Dzięki takim reklamom możesz również testować różne warianty tytułów i nagłówków, które powstały w poprzednich etapach. Tworząc A/B testy swoich reklam, różniące się jedynie tytułami artykułów, możesz przekonać się, która wersja lepiej trafia do Twojej grupy docelowej.

LinkedIn

Jest to bardziej “profesjonalna” platforma społecznościowa, jednak jeżeli Twój Content Marketing jest bardziej nastawiony na treści eksperckie, to jest to świetne miejsce na dzielenie się swoimi artykułami. Zarówno w wersji organicznej, jak i płatnej.

LinkedIn rośnie w siłę w ciągu ostatnich lat. Nawet jeżeli Twoja firma nie odnajdzie tam swoich potencjalnych odbiorców, to warto przynajmniej stworzyć profil firmowy i zadbać o jego profesjonalny wygląd.

Newsletter

Dobrze realizowany Content Marketing świetnie uzupełnisz branżowym newsletterem. Dzięki niemu zapewnisz sobie regularny dopływ użytkowników na stronę, za każdym razem, kiedy pojawi się na niej nowy artykuł.

Oczywiście jest wiele innych metod na promowanie treści. Na początek jednak wystarczy, jeśli wygenerujesz odpowiedni impet z wykorzystaniem wymienionych powyżej mediów społecznościowych.

W zależności od Twojej branży, być może warto jeszcze rozważyć obecność na Instagramie, Twitterze, Pintereście oraz TikToku.

6. Analizuj skuteczność i optymalizuj

Kiedy już minie kilka tygodni po opublikowaniu pierwszych artykułów, zacznij obserwować, czy przynoszą one jakiekolwiek rezultaty.

Zainstaluj odpowiednie narzędzia

Dobrze jest zintegrować swoją domenę z Google Search Console. Dzięki temu będziesz na bieżąco monitorować ilość linków prowadzących do Twojej strony, ilość wyświetleń Twoich artykułów w wyszukiwarce Google oraz, co najważniejsze, ilość organicznych kliknięć.

Oprócz samego GSC nie sposób analizować skuteczność Content Marketingu bez integracji z Google Analytics. Dzięki temu będziesz w stanie monitorować ruch na swojej stronie, który pochodzi spoza wyszukiwarki Google.

Dodatkowo będziesz mieć dostęp do bardziej szczegółowych informacji – m.in. tego, jak dużo czasu spędza na Twojej stronie przeciętny użytkownik.

Same pozycje Twojej strony na wybrane słowa kluczowe możesz monitorować z wykorzystaniem innych narzędzi – np. Senuto, Ahrefs czy Ubersuggest. Dzięki nim możesz na bieżąco obserwować, jak Twoja strona podnosi się lub obniża w rankingach Google.

Analizuj skuteczność treści

Po zainstalowaniu i zintegrowaniu odpowiednich narzędzi nadszedł czas, aby przyjrzeć się dokładniej, czy Twoja strategia działa tak, jak powinna.

Strony wyjścia

Dzięki Google Analytics możesz sprawdzić tzw. strony wyjścia, czyli strony, z których najwięcej Twoich użytkowników opuszcza witrynę. Czasami jest to spowodowane tym, że na danej stronie nie znaleźli oni tego, czego się spodziewali.

Zdarza się również, że przyczyna jest bardziej prozaiczna (na przykład link wyrzuca błąd 404, a strona jest pusta).

Tak czy inaczej, warto przejrzeć swoje strony wyjścia i zastanowić się, czy jest coś, co można na nich poprawić.

Czasami jest to zaledwie kwestia dodania na końcu linku do innego artykułu wraz z zachęcającym Call To Action.

Czas spędzony na stronie

Kolenym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest czas, jaki przeciętny użytkownik spędza na Twojej stronie. Im ten czas jest dłuższy, tym lepiej.

Jeżeli osiągniesz wynik powyżej minuty – jest już w porządku. Jeśli uda Ci się dobić do dwóch minut – będzie to świetny wynik.

Jeżeli z kolei dopiero zaczynasz, a średni czas spędzony na Twojej stronie jest bardzo długi (np. 10 minut), to prawdopodobnie Twoje własne wejścia na stronę zaburzają dane.

Bounce Rate (BR)

Bounce Rate to tzw. współczynnik odbicia, pokazujący, jaki odsetek użytkowników opuszcza Twoją stronę w ciągu kilku pierwszych sekund.

Innymi słowy, im niższy Bounce Rate, tym więcej użytkowników zostaje na Twojej stronie na dłużej.

Google również obserwuje Twój Bounce Rate i na tej podstawie podnosi lub obniża Twoje pozycje na wybrane słowa kluczowe. W końcu algorytmowi Google’a zależy na tym, aby treści adekwatne do danych słów kluczowych były wypozycjonowane wyżej. Bounce Rate jest właśnie czynnikiem, na podstawie którego Google uważa, że Twoja strona jest adekwatna.

Jest wiele metod na obniżanie BR, jednak do najważniejszych z nich należą poprawianie szybkości ładowania strony oraz umieszczanie najbardziej interesujących treści na samej górze. Więcej na temat redukowania Bounce Rate możesz przeczytać tutaj.

7. Odświeżaj swoje stare treści

Ostatnim punktem strategii na udany Content Marketing jest odświeżanie swoich starszych treści.

Artykuły, które tworzysz, są zapewne aktualne w momencie, w którym je piszesz. Czy jednak pozostają takimi po kilku miesiącach?

Jeżeli nie, to warto od czasu do czasu przejrzeć swoje starsze artykuły i znaleźć ewentualne elementy, które wymagają poprawy.

Rozwijaj swoje artykuły

Zawsze warto również rozwinąć trochę swoje treści. Google premiuje rozbudowane artykuły, a z czasem łatwiej dorzucić trochę świeżej, wartościowej wiedzy.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na te artykuły, które działają najlepiej dla Twojej strony. Jeżeli rozwiniesz i uaktualnisz ich treść, istnieją spore szanse, że będą one działały jeszcze lepiej.

Linkuj nowe treści w starych

Pewnie pamiętasz już o tym, aby w swoich świeżych treściach linkować poprzednie artykuły – i bardzo dobrze.

Ale czy pamiętasz o tym, aby w swoich starszych treściach umieszczać odwołania do tych nowszych?

Twoi użytkownicy prawdopodobnie nie będą widzieć, które treści są starsze na Twojej stronie, a które nowsze. Brak linkowania w starszych artykułach do nowszych treści może spowodować pewną asymetrię, która negatywnie wpłynie na czas spędzony na stronie.

Content Marketing: podsumowanie

Jeżeli udało Ci się dotrzeć do tego miejsca, to gratulacje – Twoja strategia content marketingowa prawdopodobnie przyniesie świetne rezultaty. Warunkiem jest oczywiście wprowadzenie wszystkich elementów w życie.

Pamiętaj jednak o najważniejszych zasadach Content Marketingu:

1. Content Marketing to maraton, a nie sprint.

Aby pierwsze efekty Twoich działań zaczęły się pojawiać, musi minąć trochę czasu. Zacznij z nastawieniem na długoterminowe efekty, a będzie mniejsza szansa, że zniechęcisz się po pierwszych publikacjach bez odzewu.

2. Dawaj swoim odbiorcom wartość i nie oczekuj niczego w zamian

Najlepsze efekty uda Ci się osiągnąć tylko, jeżeli Twoje treście będą pozbawione sprzedażowego charakteru.

Nie martw się jednak, dobrze zrealizowany Content Marketing z czasem zacznie dla Ciebie działać jak sprzedaż bez sprzedaży. Budowanie relacji z potencjalnymi klientami sprawi, że sami będą chcieli dostać Twoje produkty lub usługi. Ta taktyka po prostu działa.

3. Twórz nowe treści regularnie i utrzymuj stały kontakt z Twoimi fanami

Jeżeli już pojawią się pierwsze efekty Twoich działań, możesz w bardzo prosty sposób je stracić. Wystarczy, że przerwiesz ciągłość w publikowaniu swoich treści.

Dlatego bardzo ważne jest, aby działać systematycznie. Absolutnie nie oznacza to, że musisz publikować nowe treści często – znacznie ważniejsze jest, aby robić to regularnie.

Dzięki temu fani, których zgromadzisz na samym początku, będą z Tobą obecni jeszcze przez długi czas. W przeciwnym wypadku, gdy przerwiesz ciągłość działań, możesz stracić wielu cennych użytkowników, którzy być może już nigdy nie powrócą na Twoją stronę.

Inne formaty dla Content Marketingu

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyjść poza schemat artykułów i wpisów na blogu.

Możesz równie dobrze tworzyć swoje treści w formie podcastów lub filmów. Mogą to być także przydatne infografiki lub wykresy – w zasadzie jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia oraz bariery, jakie istnieją w Twojej branży.

W każdym razie, forma nie jest istotną kwestią, jeśli tylko uda Ci się przekazywać wartość swoim odbiorcom. Wtedy na pewno Twój Content Marketing zadziała.

Tyle w temacie Content Marketingu. Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, to musisz zajrzeć także do innych:

Jeśli natomiast potrzebujesz wsparcia w swoich działaniach i chcesz zlecić to profesjonalnej agencji, skontaktuj się z nami – na pewno razem znajdziemy rozwiązania Twoich problemów!

Content Marketing FAQ

Co to jest Content marketing?

Content Marketing to strategia, w której promocja polega na dawaniu odbiorcom wartościowych treści – np. poprzez publikację branżowych artykułów, poradników czy tutoriali na YouTube.

Jakie są zalety Content Marketingu?

Do najważniejszych zalet Content Marketingu należą:
– wysoka skuteczność po upływie czasu,
– odporność na rozszerzenia blokujące wyświetlanie reklam,
– naturalne wspieranie pozycjonowanie,
– “sprzedaż bez sprzedaży”.

Co stanowi treść w Content Marketingu?

Treścią mogą być w dowolnej formie. Do najpopularniejszych należą:
– artykuły branżowe,
– poradniki,
– tutoriale,
– e-booki,
– filmy na YouTube,
– podcasty,
– infografiki, dane i wykresy.

Jaki jest cel Content Marketingu?

Celem Content Marketingu jest promowanie firmy w sposób nienachalny, bez klasycznej sprzedaży, nastawione na długofalowe działania i stabilniejsze efekty.

Oceń tę stronę

Jakub Wójcik

Współtwórca Emerald Media, specjalista od kampanii Facebook Ads oraz SEO. Interesuje się sztukami walki, IT oraz dobrą muzyką. Z wykształcenia programista.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *