Redukcja fragmentacji grupy odbiorców na Facebooku – co to jest i kiedy może się przydać?

Opublikowane przez Jakub Wójcik w dniu

Ostatnia aktualizacja 17 grudnia, 2021 przez Jakub Wójcik

redukcja fragmentacji grupy odbiorców

Redukcja fragmentacji grupy odbiorców to nowy rodzaj reguły automatycznej na Facebooku. Co tym razem Facebook ma nam do zaoferowania wraz z kolejną, bardzo zagadkowo brzmiącą opcją w menedżerze reklam? Temu tematowi przyjrzymy się bliżej w dzisiejszym artykule!

Kilka słów o regułach automatycznych

Na początek zastanówmy się, czym w ogóle są reguły automatyczne.

Służą one do wprowadzania automatyzacji na naszym koncie reklamowym, w obrębie poszczególnych kampanii, zestawów reklam i kreacji reklamowych. Dzięki prostym ustawieniom możemy regulować budżet dzienny/całkowity poszczególnych kampanii, a także wyłączać/włączać je na podstawie określonych reguł. Reguły te dotyczą na ten moment zgromadzonych wyświetleń, kosztu za wynik (CPA) lub całkowitych wydatków, mierzonych w określonym oknie czasowym.

W praktyce reguły automatyczne nie pomogą nam tworzyć lepszych reklam. Pozwolą natomiast na oszczędzenie codziennej pracy związanej z kontrolowaniem budżetów reklamowych. Przykładowo, możemy stworzyć własną niestandardową regułę, która będzie zwiększała budżet dzienny naszej kampanii codziennie o 10%, jeżeli jej koszt pozyskania konwersji nie przekroczy 20zł, biorąc pod uwagę ostatnie 7 dni. Prawda, że przydatne?

Redukcja fragmentacji grupy odbiorców – jak działa?

Redukcja fragmentacji grupy odbiorców to wyjątkowy rodzaj reguły automatycznej, ponieważ może wpływać na więcej, niż jeden zestaw reklam jednocześnie. Jej głównym założeniem jest łączenie kilku zestawów reklam w jeden, większy zestaw.

W praktyce, jeżeli Facebook wykryje, że kilka zestawów reklam w obrębie naszej kampanii przynosi gorsze rezultaty, niż najlepszy spośród nich, to mogą one zostać wyłączone, a ich budżet reklamowy zostanie przeniesiony na zwycięski zestaw.

Niestety, kreacje reklamowe w wyłączonych zestawach nie zostaną przeniesione do “ocalałego” zestawu.

Z tego powodu warto stosować redukcję fragmentacji grup odbiorców w tych zestawach, które wykorzystują bardzo podobne (lub identyczne) kreacje reklamowe. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do sytuacji, w której drastyczna zmiana kreacji wyświetlanej danym użytkownikom skutkuje spadkiem wydajności kampanii.

Co możemy zyskać dzięki redukcji fragmentacji?

W praktyce widzę 2 przykłady sytuacji, w których warto korzystać z nowej reguły automatycznej.

Pierwsza sytuacja to kiedy nasze zestawy reklam testują podobne zainteresowania lub różne ciepłe grupy remarketingowe. Naturalnie w takich zestawach reklam będzie dochodziło do nakładania się grup odbiorców, a więc także do kanibalizacji. Wykorzystanie nowej reguły automatycznej pozwoli nam połączyć te zestawy, kiedy Facebook stwierdzi, że przyniesie to poprawę efektów i szybsze opuszczenie fazy uczenia.

Przykład? Mamy w kampanii takie zestawy reklam (wykorzystujące TE SAME kreacje reklamowe pod spodem):

  • aktywność na fanpage’u (30 dni) – ok. 5000 osób
  • ruch na stronie (14 dni) – ok. 1500 osób
  • wyświetlenia 75% filmów reklamowych (14 dni) – ok. 2500 osób

Naturalnie nie użyjemy CBO w takiej kampanii, ponieważ rozmiary poszczególnych grup docelowych są zbyt różne. Z kolei wykluczanie ich pomiędzy sobą sprawi, że ich rozmiary drastycznie się pomniejszą. W takiej sytuacji redukcja fragmentacji grupy odbiorców pozwoli nam połączyć zestawy w jeden, jeżeli Facebook uzna, że to przyniesie poprawę wyników.

Druga sytuacja to kiedy testujemy różne zakresy grup podobnych odbiorców (np. od 0 do 10%). Tutaj również możemy mieć takie same kreacje reklamowe w każdym zestawie, jednak w ogóle nie występuje nakładanie się grup (ze względu na rozłączne zakresy LAA).

Przykład? Mamy w kampanii 5 zestawów reklam (ponownie z identycznymi kreacjami), gdzie każdy kolejny zestaw to następne 2% podobieństwa do grupy bazowej:

  • LAA (Purchase) 0-2%,
  • LAA (Purchase) 2-4%,
  • etc.

Załóżmy, że budżet każdego zestawu wynosi 40zł dziennie. Przyjmijmy także, że najlepiej działające zestawy reklam to zestawy 0-2%, 2-4% oraz 8-10%. Facebook może połączyć je w jeden zestaw 0-2-4% oraz 8-10% o znacznie większym rozmiarze oraz budżecie.

Dzięki temu, teoretycznie, powinniśmy zauważyć obniżony CPM (ze względu na większą swobodę w docieraniu do użytkowników). Ponadto, zwiększony budżet pozwoli szybciej opuścić fazę uczenia.

Podsumowanie

Wygląda więc na to, że redukcja fragmentacji – pomimo nietypowej nazwy – może faktycznie pomagać w optymalizacji naszych kampanii reklamowych.

Pamiętaj jednak, że jest to bardzo świeża opcja, co do której skuteczności nie możemy mieć jeszcze pewności.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, koniecznie sprawdź także:

Spodobało się? Udostępnij ten artykuł na swoim profilu!

Oceń tę stronę
Kategorie: Facebook

Jakub Wójcik

Współtwórca Emerald Media, specjalista od kampanii Facebook Ads oraz SEO. Interesuje się sztukami walki, IT oraz dobrą muzyką. Z wykształcenia programista.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *