fbpx

Zablokowane konto Facebook Ads – jak sobie poradzić z banem?

Opublikowane przez Jakub Wójcik w dniu

zablokowane konto facebook ads

Każdy, kto zamieszcza swoje reklamy na Facebooku, prędzej czy później może napotkać ten problem. Zablokowane konto Facebook Ads może oznaczać sporo kłopotów.

Zwykle jest efektem łamania zasad zamieszczania reklam Facebooka, ale bywa też, że jest po prostu dziełem… przypadkowego błędu.

Dowiedz się, jak sobie radzić w przypadku różnego rodzaju banów od Facebooka, oraz jak do nich nie dopuścić następnym razem.

Jeżeli chcesz skonsumować te treści w formie nagrania, to zachęcam Cię do sprawdzenia mojego kanału na YouTube:

Jakie są rodzaje banów na Facebooku?

Zastanówmy się na początku, jakie są najczęstsze rodzaje banów, jakie możesz dostać od Facebooka. Będziemy tutaj rozważać jedynie blokady związane z kwestiami biznesowymi – takimi, jak możliwość publikowania reklam czy zarządzania stroną.

Do najpopularniejszych rodzajów blokad na Facebooku należą:

  • odrzucenie pojedynczej reklamy w procesie weryfikacji,
  • blokada konta reklamowego,
  • cofnięcie publikacji strony na Facebooku,
  • odebranie możliwości publikowania reklam dla profilu prywatnego,
  • blokada całego Menedżera Biznesu.

Przejdźmy po kolei przez najpopularniejsze spośród nich.

Odrzucona reklama na Facebooku

Kiedy publikujesz nowe reklamy na Facebooku, muszą one najpierw przejść proces weryfikacji. Wtedy to algorytmy (a radziej także sami pracownicy) sprawdzają, czy aby na pewno Twoje reklamy przestrzegają zasad zamieszczania reklam.

Nad zasadami zamieszczania reklam nie będziemy się tutaj rozwodzić, ponieważ jest ich całkiem sporo. Możesz po prostu podejrzeć je pod tym linkiem.

Sam proces weryfikacji może być zakończony czasem nawet po kilku minutach, jeżeli algorytmy stwierdzą, że Twoje kreacje lub strony docelowe w oczywisty sposób łamią zasady. Jeżeli jednak przejdziesz wstępną weryfikację, to nie oznacza, że reklama nie zostanie już odrzucona. Nawet po pozornym zaakceptowaniu reklamy może się zdarzyć, że po kilku tygodniach aktywności nagle zostanie zablokowana.

Jak radzić sobie z odrzuconymi reklamami?

Najprostszym rozwiązaniem jest zwyczajne poproszenie o ponowną weryfikację. Jeżeli zdecydujesz się na ten krok, prawdopodobnie pracownik Facebooka ręcznie przejrzy Twoją reklamę i stwierdzi, czy może ona zostać opublikowana.

Jeżeli uważasz, że Twoja reklama nie łamie żadnych zasad, to warto jest dać szansę ponownej weryfikacji. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ bywa, że taka reklama zostaje zaakceptowana dopiero po kilku dniach. Wszystko zależy od tego, ile zgłoszeń muszą obsłużyć w danym momencie pracownicy Facebooka.

Jeśli po ręcznej weryfikacji Twoja reklama znowu nie zostanie zaakceptowana, to nie ma już innego sposobu, jak po prostu ją edytować. Prawdopodobnie znasz już przyczynę odrzucenia i możesz w tym momencie ją zlikwidować.

Warto spróbować chociażby innego dobrania słów lub ich ułożenia w zdaniach. Czasem zdarza się, że reklama zostaje odrzucona przez użycie jednego, konkretnego słowa, które w danym kontekście, według Facebooka, łamie zasady.

Zablokowane konto Facebook Ads

Jeśli masz zablokowane konto Facebook Ads, to nie masz możliwości publikowania na nim żadnych zmian. Masz nadal pełny dostęp do statystyk i raportów, ale konto zostaje zamrożone do czasu jego przywrócenia.

zablokowane konto Facebook Ads

Dlaczego Facebook zablokował konto reklamowe?

Istnieją dwie najczęstsze przyczyny dla blokady konta reklamowego.

Pierwszą z nich jest czysty przypadek. Facebook na bieżąco aktualizuje swoje algorytmy wykrywania podejrzanych aktywności i blokowania powiązanych z nimi użytkowników. Czasami zdarza się, że po nowej aktualizacji algorytmu Twoje konto pada ofiarą przypadkowego bana i nie ma praktycznie żadnej możliwości, aby uchronić się przed tego typu sytuacjami. Może się to zdarzyć dosłownie każdemu.

Drugą popularną przyczyną blokowania kont reklamowych jest powtarzające się łamanie zasad dotyczących zamieszczania reklam. Jeżeli zbyt wiele Twoich reklam zostanie odrzuconych, możesz spodziewać się, że Facebook postanowi ukrócić Twoje nieczyste zagrywki.

Rzadziej zdarza się także, że konto reklamowe zostało zablokowane po tym, jak Facebook wykrył jakąś podejrzaną aktywność. Jeśli jesteś w podróży i zamierzasz sprawdzić menedżera reklam w innym kraju, korzystając z nowego urządzenia, to będzie to wyglądać bardzo podejrzanie. Facebook może wówczas zamrozić Twoje konto z przyczyn bezpieczeństwa – aby nieautoryzowany użytkownik nie wydawał Twoich pieniędzy na swoje reklamy.

Zanim przejdziemy do sposobów na zablokowane konto reklamowe, omówmy sobie drugi popularny rodzaj blokady. Jest on podobny do bana na konto reklamowe pod względem sposobów odwoływania się.

Zablokowany dostęp do reklam dla prywatnego profilu

Najbardziej przerażający i skuteczny rodzaj blokady na Facebooku to właśnie ograniczenie dostępu do produktów reklamowych dla prywatnego profilu.

W praktyce ten rodzaj blokady oznacza, że dana osoba nie może już publikować żadnych reklam, ani nawet wprowadzać zmian w już istniejących kampaniach. Dużym problemem jest tutaj sytuacja, w której dostajesz bana na prywatny profil, ale Twoje konto reklamowe nie zostało zablokowane. Wówczas reklamy nadal będą aktywne, a budżet będzie powoli się pomniejszał. Nie będziesz mieć nawet możliwości, aby wyłączyć działające reklamy. Straszne, prawda?

Ten rodzaj bana nie ma nic wspólnego z prywatnymi funkcjami Facebooka. Twój profil nadal będzie aktywny i widoczny dla znajomych. Blokada ma wpływ jedynie na funkcje biznesowe.

Odwołanie się od tego typu blokady na ogół bywa znacznie trudniejsze i bardziej skomplikowane. Metody odwoływania się od tego typu blokady są bardzo podobne do innych, jednak decyzje Facebooka dużo rzadziej są korzystne.

Możliwe zablokowanie całego profilu prywatnego przez Facebooka jest głównym powodem, dla którego powinno się zawsze dawać dostęp zapasowemu użytkownikowi.

Jeżeli pracujesz nad kampaniami reklamowymi samodzielnie, to znajdź zaufaną osobę, której nadasz dostęp do swoich produktów reklamowych – konta reklamowego, piksela Facebooka oraz strony na Facebooku. W przypadku ewentualnych problemów z profilem prywatnym, Twój zaufany znajomy będzie mógł przynajmniej wyłączyć aktywne reklamy lub nadać dostępy komuś innemu.

Dlaczego profil prywatny został zablokowany?

W przypadku blokady na profil prywatny powody mogą być różne. Oczywiście, nadal zdarzają się sytuacje, w których Facebook blokuje czyjś profil niesłusznie, w wyniku przypadkowego błędu.

Najczęściej jednak ban na prywatny profil wynika z regularnego łamania zasad reklamowania pomiędzy różnymi kontami reklamowymi.

Facebook po prostu bardzo nie lubi użytkowników, którzy ciągle publikują odrzucane reklamy. Nie jest także tajemnicą, że w przypadku blokady na koncie reklamowym wystarczy utworzyć kolejne konto. Oczywiście przez innego Business Managera, ponieważ blokada konta uniemożliwia tworzenie nowych kont. Dlatego właśnie może się zdarzyć, że osoba, której konta reklamowe regularnie są blokowane, również dostanie prywatnego bana.

Zastanówmy się zatem, jak sobie radzić w przypadku blokady na konto reklamowe lub na cały profil prywatny.

Jak sobie poradzić z zablokowanym kontem reklamowym lub prywatnym profilem?

Sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku odrzuconej reklamy na Facebooku, jednak tym razem arsenał możliwości jest nieco bogatszy.

Odwołanie się od decyzji

Po pierwsze i najważniejsze: spróbuj odwołać się od decyzji i poproś o ręczne sprawdzenie Twojego konta reklamowego lub kont powiązanych z profilem prywatnym.

Jeżeli Twoje konto zostało zablokowane przypadkowo, to na 99% zostanie ono odblokowane po ręcznej weryfikacji przez pracownika Facebooka. Dlaczego na 99, a nie na 100%? Ponieważ zakładam 1% szans, że pracownik stwierdzi, że jednak Twoje reklamy łamią jakieś zasady.

Pamiętaj, że łatwiej coś znaleźć, kiedy wiesz, czego szukać. Tak samo działa szukanie przyczyny blokady w momencie, kiedy Twoje konto zostało już zablokowane. Co zrobić w przypadku, gdy pracownik faktycznie stwierdzi nieprawidłowości?

Odwołać się jeszcze raz! Pamiętaj, że nawet, gdy Facebook udzieli Ci negatywnej odpowiedzi, nie oznacza to definitywnego końca sprawy. Nawet, jeżeli otrzymasz słynne zdanie „proszę traktować tę decyzję jako ostateczną”, to i tak możesz odwołać się kolejny raz.

W zasadzie możesz odwoływać się aż do skutku, ale zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy ma na to wystarczająco cierpliwości. Poza tym, istnieją bardziej finezyjne metody, niż walenie głową w mur do skutku.

Skontaktowanie się z supportem Facebooka

Możesz zatem skontaktować się z supportem Facebooka. Istnieje tylko jeden mały problem: support ten bardzo często jest niedostępny.

Sprawdź na tej stronie, czy aktualnie jest dostępna opcja czatu z pracownikiem. Jeśli nie, to musisz spróbować ponownie później. Facebook blokuje tę opcję, kiedy ilość zgłoszeń jest zbyt duża.

Jeżeli uda Ci się skontaktować z supportem, to możesz szczegółowo opisać mu swoją sytuację i poprosić o przywrócenie dostępu.

Najczęściej pracownik supportu odpowie Ci, że nie może przywrócić dostępu do konta reklamowego, ponieważ nie leży to w zakresie jego uprawnień. Może on jednak skontaktować się w Twoim imieniu z odpowiednim działem Facebooka i poprosić o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Powyższe rozwiązanie nie ma w zasadzie żadnego technicznego uzasadnienia, niemniej jednak czasami jest skuteczne. Jeżeli odwoływanie się od decyzji nie przyniosło efektów, warto spróbować rozmowy z supportem.

Jeśli jednak nawet support nie pomógł, to pozostaje jeszcze ostateczna opcja.

Wniosek do Ministerstwa Cyfryzacji

Tak, tak! To nie pomyłka. Jeżeli masz zablokowane konto Facebook Ads, to Ministerstwo Cyfryzaji może Ci pomóc w odzyskaniu dostępu. Dlaczego?

Facebook oraz MC zawarli jakiś czas temu porozumienie o współpracy. Nie potrafię właściwie powiedzieć, jakie profity Facebook zyskuje dzięki takiemu porozumieniu, ale lepiej nie zagłębiać się w szczegóły.

W każdym razie, istnieje możliwość złożenia wniosku do Ministerstwa Cyfryzaji z prośbą o przywrócenie konta lub profilu.

Wniosek możesz złożyć pod tym linkiem i jego skuteczność potrafi być zaskakująco wysoka.

Tak więc jeżeli odwoływanie się od decyzji oraz rozmowy z supportem nie przyniosły efektu, możesz spróbować z samym Ministerstwem.

Jak uniknąć bana w przyszłości?

Przeszliśmy już przez najpopularniejsze rodzaje banów. Omówiliśmy także sposoby postępowania w przypadku każdego z nich.

Jednak nie ma skuteczniejszej metody walczenia z banami, niż zapobieganie.

Poniżej znajdziesz kilka wybranych wskazówek, dzięki którym Twoje reklamy i konta będą znacznie rzadziej blokowane.

Nie duplikuj reklam przed weryfikacją

To jest porada szczególnie dla osób, które przyjmują różne agresywne techniki testowania.

Założmy, że chcesz przetestować jednocześnie dwa różne obrazki, dwa różne nagłówki oraz trzy grupy docelowe.

Tworzysz więc dwie wersje obrazkowe – obrazek A oraz B. Obie wersje kopiujesz i zmieniasz warianty nagłówków (nagłówek 1 i 2). Otrzymujesz w ten sposób cztery różne kombinacje (A1, A2, B1 i B2).

Następnie powielasz cały zestaw reklam 2 razy, otrzymując łącznie 3 różne zestawy. W każdym z nich wybierasz inną grupę docelową, chcąc w ten sposób przetestować 3 różne grupy odbiorców.

Po paru godzinach orientujesz się, że Facebook zablokował Twoje konto reklamowe. Przyczyną był… tekst w reklamie, który zbyt personalnie odnosił się do użytkownika.

Ponieważ sam tekst był identyczny w każdej wersji reklamy, pod każdym zestawem reklam, to łącznie odrzucono 12 kreacji (po 4 kombinacje na każdą grupę docelową). W oczach Facebooka nie jest to więc odrzucenie jednej reklamy, a dwunastu.

12 odrzuconych reklam to wystarczający powód dla Facebooka, aby zablokować konto reklamowe. Dlatego właśnie przed wdrożeniem opisanej powyżej metody testowania (swoją drogą, bardzo skutecznej), poczekaj, aż pierwsza wersja reklamy zostanie zaakceptowana.

Nie odwołuj się bezpośrednio do użytkownika

Facebook daje nam możliwość bardzo szczegółowego targetowania użytkowników. Nikt jednak nie lubi, kiedy widzi, że znasz szczegóły dotyczące jego prywatnego życia lub danych personalnych.

Dlatego nie ma nic złego w targetowaniu np. osób w wieku dokładnie 25 lat. Jednak Facebookowi może nie spodobać się, jeżeli w takiej kampanii Twoja reklama będzie zaczynała się od słów:

1. Zapisz się na nasze warsztaty i poznaj innych 25-latków!

Inne przykłady zbyt szczegółowego targetowania mogłyby wyglądać następująco:

2. Jesteś w ciąży, więc ważna jest odpowiednia suplementacja.

3. Wreszcie uda Ci się schudnąć dzięki tej jednej, prostej metodzie!

4. Chcesz wreszcie pokonać depresję? Mamy na to sposoby.

Same teksty reklamowe nie są zgodne z zasadami Facebooka, ponieważ odnoszą się bezpośrednio do cech osobowych użytkowników. Nie jest jednak tajemnicą, że tego typu zagrywki są bardzo skuteczne. Jeśli więc koniecznie chcesz je stosować, to musisz po prostu odrobinę zmienić swoje słownictwo.

Powyższe przykłady wystarczy nieco zmodyfikować, a prawdopodobnie nie będą miały problemów z akceptacją (może poza reklamy o odchudzaniu, ale to z powodu innych zasad dotyczących reklam):

1. Warsztaty dla 25-latków z okolicy – zapisz się już dziś!

2. Kobiety w ciąży muszą pamiętać o odpowiedniej suplementacji.

3. Każdy, kto chce schudnąć, powinien sprawdzić tę metodę.

4. Mamy sposoby na to, aby wreszcie pokonać depresję.

Podsumowując, możesz wywoływać cechy osobowe swojej grupy docelowej, ale pamiętaj, aby nie wołać bezpośrednio w ich kierunku. Rozumiesz, co mam na myśli?

Przedstawiaj wyraźnie, czego dotyczy Twoja oferta

Jeżeli reklamujesz różnego rodzaju usługi (zwłaszcza finansowe), to może się zdarzyć, że Twoja reklama zostanie odrzucona, jeśli nie będzie mówiła wprost, czego dotyczy.

„Zarabiaj bez wychodzenia z domu” raczej nie ma zbyt większych szans na akceptację. Natomiast „zarabiaj z naszą platformą, inwestując w akcje Amazona, Apple czy Tesli” mówi dokładnie, czego dotyczy oferta.

Nie stosuj znaków unicode zastępujących zwykły tekst.

Być może uważasz, że poniższy tekst reklamy wygląda lepiej, kiedy niektóre elementy zastąpi się znakami unicode:

Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że Facebook bardzo nie lubi używania znaków unicode zamiast zwykłych liter czy symboli.

Takie zachowanie może zostać uznane za „próbę obchodzenia systemów weryfikujących reklamy” i z automatu poskutkować jej odrzuceniem – nawet, jeżeli sama reklama nie łamie żadnych innych zasad.

Dlatego, nawet jeżeli zastosowanie znaków unicode ładnie wygląda, polecam Ci trzymać się od nich z daleka w reklamach na Facebooku.

Unikaj „idealnych” grafik

Jeśli reklamujesz produkty z branży Health & Beauty, to pamiętaj, aby osoby na Twoich zdjęciach wyglądały jak te, które otaczają nas w codziennym życiu.

Idealne ciała modeli i modelek mogą sprawiać, że użytkownicy poczują się gorzej ze swoim ciałem. Brzmi to pewnie trochę niedorzecznie, prawda?

Jednak jeśli zastanowimy się nad tym dłużej, to otaczające nas ze wszystkich stron media kreują w naszych głowach wyidealizowany obraz rzeczywistości. Na amerykańskich filmach ludzie są piękni, wysportowani i zdrowi. Z kolei na reklamach wszyscy się uśmiechają (chyba, że jest to początek reklamy leków przeciwbólowych).

Osobiście popieram podejście, w którym świat przedstawiany na reklamach jest nieco bardziej realistyczny. Dlatego też, tworząc reklamę na Facebooku, możesz spodziewać się, że zdjęcie zaprezentowane poniżej po lewej stronie zostanie odrzucone. Z kolei to po prawej ma znacznie większe szanse na akceptację.

zablokowane konto facebook ads - jak uniknąć bana na facebooku

Upewnij się, że reklamowany produkt nie łamie zasad

Tak, na koniec warto jeszcze wspomnieć o podstawowej zasadzie. Przejrzyj dokładnie zasady zamieszczania reklam na Facebooku i upewnij się, że Twój produkt bądź oferta nie znajduje się na liście zabronionych elementów. Jeżeli natomiast znajduje się na liście „ograniczonej”, to nadal możesz tworzyć reklamy, jednak z pewnymi ograniczeniami.

Przykłady? Nielegalne usługi, alkohol i broń znajdują się na liście zabronionej. Reklamowanie takich produktów prędzej czy później skończy się banem – nawet, jeżeli uda Ci się przejść weryfikację reklam.

Z kolei na przykład kryptowaluty, usługi w płatnej subskrypcji czy suplementy znajdują się na liście ograniczonej. Reklamy dotyczące tych produktów mogą być z automatu blokowane, jednak jeżeli odwołasz się od decyzji, Facebook może poprosić Cię o dostarczenie dodatkowych dokumentów lub po prostu wyjaśnień. Jeśli wszystko będzie się zgadzało (np. masz odpowiednie uprawnienia do oferowania kryptowalut, albo sprzedawane przez Ciebie suplementy nie są uzależniające), to reklamy zostaną zaakceptowane.

Zablokowane konto Facebook Ads: podsumowanie

Jak więc widzisz, zablokowane konto Facebook Ads nie musi oznaczać końca Twojej kariery marketera.

Jeżeli wykorzystasz cały szereg możliwości i mimo tego Twoje konto nadal jest zablokowane, to nie pozostaje nic innego jak… założyć nowe konto. Ewentualnie możesz poprosić kogoś, aby stworzył takie konto dla Ciebie, i przekazał Ci dostęp.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to koniecznie sprawdź także:

Spodobało się? Udostępnij ten artykuł na Facebooku!


Jakub Wójcik

Współtwórca Emerald Media, specjalista od kampanii Facebook Ads oraz SEO. Interesuje się sztukami walki, IT oraz dobrą muzyką. Z wykształcenia programista.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *