Słowa kluczowe – jak wybrać najbardziej opłacalne i skuteczne? Analiza słów kluczowych
Słowa kluczowe są pierwszym i najważniejszym etapem pozycjonowania każdej strony internetowej. Niezależnie od Twojej branży, modelu biznesowego czy rynku, na którym działasz, poprawny dobór słów kluczowych może decydować o skuteczności Twojej promocji firmy w internecie.
Analiza słów kluczowych musi być wykonana w sposób przemyślany. Twoje słowa kluczowe nie powinny być w efekcie ani zbyt popularne, ani zbyt niszowe.
Przejdźmy więc krok po kroku przez najważniejsze elementy przeprowadzania analizy słów kluczowych. Pozwoli Ci ona promować się w internecie z wymiernymi efektami.
Spis treści
Popularne słowa kluczowe, czy z długiego ogona?
Słowa kluczowe możemy podzielić na ogólne (krótkie) oraz na szczególne (tzw. długi ogon).
Na poniższej grafice możesz zaobserwować, jak wygląda korelacja długości słów kluczowych do ich ilości wyszukiwań.
Po pierwsze, wraz ze wzrostem długości frazy spada jej ilość wyszukiwań. Z drugiej strony, im dłuższa fraza, tym większe prawdopodobieństwo konwersji.
Warto w tym momencie wspomnieć, że frazy, które znajdują się po prawej stronie wykresu, to tzw. frazy z długiego ogona.
Zacznij od długich słów kluczowych
Wiadomo, że targetowanie takich słów kluczowych jak “buty” mogłoby potencjalnie przynieść Ci największy ruch z wyszukiwarek. Pytanie tylko, czy będziesz w stanie osiągnąć wysokie pozycje na frazę, która jest tak mocno oblegana przez konkurencję?
Mocno ogólne frazy kluczowe są tak trudne do pozycjonowania również dlatego, że pasują do nich zarówno ogólne, jak i niszowe treści. Na przykład na hasło “buty” będą wyszukiwane artykuły o butach zimowych, letnich, dziecięcych, ortopedycznych i wszystkich innych rodzajach, które Google uzna za pasujące.
Poza tym, ogólne słowa kluczowe nie niosą ze sobą ruchu, który łatwo konwertuje. Dlaczego tak się dzieje?
Wynika to ze zjawiska, które Google definiuje jako Zero Moment of Truth, czyli ZMOT. Zjawisko to polega na tym, że użytkownicy, czytając różne treści w internecie na interesujący ich temat, wpisują w wyszukiwarkę coraz bardziej szczegółowe i długie frazy.
Ale jak w praktyce działa zjawisko Zero Moment Of Truth i dlaczego należy mieć je na uwadze?
Zero Moment Of Truth w praktyce
Przedstawię to na przykładzie kupowania gitary.
Przeciętny użytkownik zaczyna swój research od wpisania hasła “gitary”. Wyszukane strony to praktycznie wyłącznie oferty różnych sklepów internetowych, które sprzedają swoje gitary online i offline.
Typowy użytkownik, który dopiero rozpoczyna research, nie jest gotowy na tym etapie do kupienia gitary, ponieważ nie ma pojęcia, jaką gitarę wybrać. Zawęża więc nieco swoje kryteria. Wpisuje w wyszukiwarkę hasło “gitara jaka na początek” czy “gitara jaką wybrać”.
Jego oczom ukazują się artykuły, które mają poprowadzić go za rękę przez proces wyboru idealnej gitary na start. Jeżeli wśród nich znalazły się artykuły napisane na firmowych blogach sklepów internetowych – należą się im gratulacje.
W ten sposób użytkownik wykonuje coraz głębszy research. Decyduje, że powinien kupić gitarę basową. Zna już w przybliżeniu ceny, na jakie musi się przygotować. Porównał już nawet kilka modeli polecanych na początek i postanawia kupić Ibaneza.
Wpisuje zatem w wyszukiwarkę “Ibanez GSR205B-WNF”, co jest typowym przykładem frazy z “długiego ogona”. Jeżeli w tym momencie znajdzie się strona z atrakcyjną ofertą właśnie tej gitary, z darmową i szybką dostawą, to istnieje bardzo duża szansa, że użytkownik dokona zakupu.
Targetuj słowa kluczowe z całej ścieżki zakupowej
Jak widzisz na powyższym przykładzie, spośród wszystkich stron internetowych, które przejrzał użytkownik kupujący gitarę, prawdopodobnie najwięcej zarobiła ostatnia.
Dlatego tak ważne jest targetowanie fraz z długiego ogona, jeżeli Twoim głównym celem biznesowym są konwersje.
Być może zależy Ci na jak największym ruchu, a nie samych konwersjach. Wówczas możesz targetować krótsze frazy, licząc się z tym, że Twoi użytkownicy nie zakończą poszukiwań na Twojej stronie.
Jeśli chcesz budować długotrwałe relacje ze swoimi klientami i nastawiasz się na długoterminowe działania, targetuj frazy z całej ścieżki zakupowej.
Dzięki temu, Twoje strony będą w wynikach wyszukiwania zarówno w momencie, gdy użytkownik chce dowiedzieć się nieco więcej na dany temat, jak również gdy nadejdzie czas na konwersję.
Daj się poznać swoim potencjalnym klientom na początkowych etapach ścieżki zakupowej. Podziel się z nimi wiedzą na dany temat, która pomoże im podjąć decyzję. Pokaż im, na co powinien zwracać uwagę każdy początkujący w Twojej dziedzinie. Dzięki temu klienci będą lepiej kojarzyć Twoją markę od innych. Może to sprawić, że wybiorą Twoją firmę zamiast konkurencji, gdy nadejdzie pora na zakup.
Wyszukiwanie nowych słów kluczowych
Wystarczy już tej teorii!
Wiesz już, jak powinno się dobierać optymalne słowa kluczowe. Pytanie tylko, skąd wytrzasnąć odpowiednie dane i określić wartość poszczególnych fraz?
Możesz skorzystać z dwóch darmowych narzędzi, które osobiście bardzo polecam.
Pierwszym z nich jest Ubersuggest od Neila Patela.
Dzięki temu narzędziu możesz:
- podejrzeć słowa kluczowe swojej konkurencji,
- wyszukać powiązane frazy,
- odnaleźć strony, które targetują dane słowa kluczowe.
Możesz także zdobyć przybliżone wartości miesięcznych wyszukiwań, jednak na rynku polskim polecam do tego Planer Słów Kluczowych Google. Dane, które znajdują się w planerze, pochodzą bezpośrednio od Google, a więc są znacznie bardziej realistyczne.
Dzięki planerowi od Google możesz wyszukać nowe słowa kluczowe lub sprawdzić prognozowane liczby wyszukiwań dla konkretnych fraz.
Mając te dwa narzędzia, staraj się weryfikować swoje słowa kluczowe, czy nie są zbyt konkurencyjne – wskaźnik “SEO difficulty” w Ubersuggest. Wyszukuj również pokrewne słowa kluczowe, które nie przyszły Ci do głowy w pierwszej chwili, a mogą mieć lepsze zastosowanie.
Na koniec podziel swoje słowa kluczowe na poszczególne etapy ścieżki zakupowej, pamiętając o ZMOT. Przykładowe kroki, na jakie możesz ją podzielić, to:
- Wprowadzenie (frazy ogólne, np. “gitary”),
- Ukierunkowanie (odrobinę dłuższe frazy, np. “jaka gitara na start”),
- Research (np. “jaka gitara akustyczna”, “jaka gitara elektryczna”, “gitara elektryczna vs akustyczna”),
- Planowanie (np. “porównanie gitar elektrycznych dla początkujących”),
- Konwersja (np. “Ibanez BTB darmowa wysyłka”).
Postaraj się, aby na liście Twoich słów kluczowych znalazło się przynajmniej kilkanaście pozycji z każdego etapu ścieżki zakupowej.
Słowa kluczowe: podsumowanie
Być może domena, którą planujesz promować, jest już bogata w przeróżne treści. Możesz wówczas użyć Ubersuggest czy Google Search Console, aby zobaczyć, na jakie słowa kluczowe jest ona już wypozycjonowana.
W każdym innym przypadku polecam Ci przeprowadzić analizę słów kluczowych, postępując zgodnie z powyższymi wytycznymi. Dzięki temu Twoje frazy będą zróżnicowane, a klienci na każdym etapie ścieżki zakupowej będą trafiać na Twoją stronę.
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, to koniecznie zajrzyj też do:
- SEO Copywriting: jak pisać artykuły, które pokocha Google?
- Content Marketing – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat
- Kalkulator Facebook Ads i AdWords, dzięki któremu obliczysz wyniki swoich kampanii
- Optymalizacja strony pod SEO – jak ją przeprowadzić?
Podobało się? Udostępnij ten artykuł na swoim Facebooku!
0 komentarzy