Co to jest LinkedIn i jak może pomóc w budowaniu marki osobistej?
Nie od dziś LinkedIn jest największym i najlepszym narzędziem do tworzenia sieci biznesowych. Wyobraź sobie tradycyjne spotkanie networkingowe, podczas którego spotykasz się z innymi specjalistami osobiście. Rozmawiasz z nimi o tym, czym się zajmujesz, a później wymieniacie się wizytówkami. LinkedIn to nic innego jak jedno wielkie wydarzenie przeniesione do sieci. Również Twoja marka osobista na LinkedIn może stawać się coraz silniejsza.
Na LinkedIn poznajesz ludzi, dodając ich jako „kontakty”, podobnie jak w przypadku zaproszeń do znajomych na Facebooku. Rozmawiasz z nimi wymieniając wiadomości prywatne, a całe Twoje doświadczenie i osiągnięcia znajdują się na dobrze zorganizowanym profilu.
Nawet jeśli korzystasz z innych mediów społecznościowych do promocji swojej marki, profesjonalne konto na LinkedIn to konieczność. Prędzej czy później Twoi potencjalni klienci będą tego oczekiwać.
Spis treści
Jak prowadzić profil na Linkedin?
Obecnie na LinkedIn swój profil posiada 26% Polaków w przedziale wiekowym 16-64. W tym artykule pokażę Ci najlepsze praktyki rozwijania marki osobistej na LinkedIn, abyś mógł dołączyć do grona najlepszych.
Zadaj sobie pytanie: jakie informacje chcesz umieścić na swoim profilu? Profil na LinkedIn musi być profesjonalny i przemyślany. Wykaż się kreatywnością i spraw, by osoba odwiedzająca Twoje konto była pod wrażeniem.
Zdjęcie profilowe na LinkedIn
Twój profil jest znacznie bardziej widoczny jeśli ma zdjęcie. Nie pomijaj tego kroku. Zadbaj o dobrą jakość i nienachalne tło. Na LinkedIn najlepiej wyglądają zdjęcia zrobione przez profesjonalnych fotografów.
Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić. Nie chcesz w końcu wyglądać jak ktoś zmuszony do wyrobienia nowego paszportu. W dzisiejszych czasach dużo milej widziane są zdjęcia, na których widać uśmiech i pewność siebie.
Nagłówek profilu
To druga rzecz, jaką zauważy każdy, kto odwiedza Twój profil. Nie żałuj słów kluczowych opisujących Ciebie i Twoją specjalizację.
Większość ludzi myśli, że napisanie zajmowanego stanowiska wystarczy. Przyznaj… ilu “specjalistów ds. marketingu” już widziałeś?
A ilu z nich zapamiętałeś?
Założę się, że żadnego.
Na LinkedIn są tysiące specjalistów ds. marketingu i nigdy nie wiadomo, co wyjątkowego ma każdy z nich. Postaraj się jak najbardziej wyróżnić swój nagłówek. Pokaż różnice pomiędzy Tobą, a Twoją konkurencją.
Pisanie “Michał – specjalista do spraw marketingu” prawie nic nie znaczy. Zamiast tego spróbuj napisać na przykład “Marketing w XYZ – pomagamy biznesom w generowaniu większej liczby klientów korzystając z potęgi internetu” lub “Szkolimy i realizujemy projekty razem z Twoim zespołem, a nie osobno”.
Dzięki temu potencjalny klient ma możliwość poznania Cię trochę bliżej i zrozumienia, czym dokładniej się zajmujesz.
Tło na LinkedIn
Podobnie jak na Facebooku, na swoim profilu na LinkedIn możesz wybrać zdjęcie w tle. Jeśli posiadasz logo swojej marki to jest to idealne miejsce, aby go użyć.
Jeśli jednak z jakichś powodów nie masz swojego logo albo po prostu wolisz użyć czegoś innego, nie ma problemu. Pamiętaj jedynie, by tło dobrze odzwierciedlało Twoją pracę. Jeśli jesteś mistrzem od coachingu, wstaw zdjęcie z Twojego przemówienia , a jeśli zajmujesz się robieniem stron internetowych, wstaw loga firm dla których pracowałeś.
W każdym przypadku, na zdjęciu umieść również CTA (call to action), zachęcając do kontaktu i dodaj swoje dane kontaktowe. W ten sposób, potencjalny klient nie musi przekopywać się przez pozostałe informacje, żeby dotrzeć do Twojego telefonu czy maila.
Masz około 5-7 sekund by przykuć uwagę osoby odwiedzającej Twój profil. Wykorzystaj je w 100 procentach.
Informacje kontaktowe
Podaj swój numer telefonu i adres e-mail. Jeśli posiadasz własną stronę internetową lub bloga, to dobre miejsce na umieszczenie do niego linku. W tym celu edytuj domyślne ustawienia i dodaj kolejne witryny. Im więcej informacji podasz na swoim profilu, tym lepiej.
Skrócony URL profilu na LinkedIn
Domyślny link, prowadzący do Twojego profilu, jest zazwyczaj bardzo długi i skomplikowany. Nie jest to najważniejsza rzecz na Twoim profilu, ale również ma znaczenie. Długie, losowe adresy URL generowane przez platformę są ciężkie do zapamiętania i niewygodne do udostępniania.
W edycji profilu, po prawej stronie kliknij “edytuj profil publiczny i adres URL” i spersonalizuj link używając jedynie imienia i nazwiska.
O mnie – podsumowanie
Kiedy odwiedzający Twój profil wiedzą już, czym zajmuje się Twoja firma, potrzebują więcej informacji o tym, w jaki sposób działasz i jakie wyniki osiągasz.
Skorzystaj z sekcji “podsumowanie”, aby napisać kilka zdań o sobie. Uwzględnij słowa kluczowe, aby łatwiej było Cię wyszukać, ale skup się również na przedstawieniu swojej osoby od jak najlepszej strony. Postaraj się odpowiedzieć na podstawowe pytania odwiedzających Twój profil i zachęć ich do dalszej lektury.
Pamiętaj, że obserwujący widzą jedynie 2-3 pierwsze zdania Twojego opisu. Musisz ich na tyle zaintrygować, aby w następnym kroku kliknęli “zobacz więcej”
Publikacje, linki, wideo
Nie zapomnij o żadnej rzeczy, którą możesz się pochwalić. Mam na myśli oczywiście branżowe publikacje, linki do swoich stron, czy artykuły. Jeśli posiadasz filmy dotyczące Twojej pracy, to świetnie. Na pewno spowoduje to wyróżnienie Twojego profilu na tle innych.
Dobrym pomysłem jest również nagranie krótkiego filmu i opowiedzenie o sobie.
Doświadczenie
W tej sekcji wymień całe swoje doświadczenie, jakie udało Ci się zebrać do tej pory. Opowiedz swoją historię, zaczynając od swojego wykształcenia i kończąc na dniu dzisiejszym. Nie bądź leniwy i napisz jak najwięcej szczegółów.
Udostępnij wszystkie swoje certyfikaty, licencje i patenty. Od teraz profil na LinkedIn to Twoje nowe CV. Uaktualniaj je za każdym razem, kiedy zrobisz krok do przodu. Pamiętaj także, aby pod żadnym pozorem nie przekoloryzować jakiejkolwiek umiejętności. Marka osobista na LinkedIn powstaje bardzo długo, a bardzo szybko można ją stracić.
Rekomendacje
Potwierdź swoje umiejętności poprzez rekomendacje. Rekomendacje na LinkedIn gwarantują 15 krotny wzrost wyświetlania Twojego profilu. Pomaga to wzmocnić Twoją markę osobistą i zwiększyć jej wiarygodność.
Zbuduj sieć kontaktów
Większość ludzi myśli, że LinkedIn służy jedynie do szukania pracy lub pracownika. Nic bardziej mylnego. Oprócz pilnowania, aby Twój profil wyglądał zawsze profesjonalnie, możesz pójść o krok dalej. LinkedIn to idealne miejsce do promowania treści, generowania potencjalnych klientów, znajdowania możliwości współpracy czy robienia researchu.
Aby Twoja marka osobista na LinkedIn z czasem stawała się coraz silniejsza, musisz nieustannie powiększać swoją sieć kontaktów. Korzystaj z kilku skutecznych sposobów, które znajdziesz w dalszej części tego artykułu.
Osoby, które możesz znać
Znajdziesz je w zakładce “Sieć” na górnym pasku profilu. Algorytm LinkedIn jest niezastąpiony w kwestii dobierania osób, które, jak się domyślasz, faktycznie możesz znać. Aby zaprosić ich do grona swoich znajomych, wystarczy kliknąć “nawiąż kontakt”.
Możesz również dodać użytkowników ze swojej książki adresowej na skrzynce pocztowej. W tym celu przejdź do zakładki Sieć > Kontakty > Dodaj więcej kontaktów. Wpisz w puste pole swój adres e-mail i zaimportuj swoje kontakty.
Dołączanie do grup
Grupy to jedna z najbardziej przydatnych funkcji na LinkedIn. Istnieją po to, by dzielić się na nich swoimi treściami i pomysłami branżowymi. Zapewniają również świetny sposób na nawiązanie większej ilości kontaktów zainteresowanych Twoją działalnością.
Aby wyszukać interesujące Cię grupy, skorzystaj z wyszukiwarki na górnym pasku profilu, wpisując konkretne słowa kluczowe. Przykładowo, wpisując słowo marketing, wyświetlą Ci się wszystkie grupy dotyczące tego tematu, wraz z informacją o ilości członków.
Możesz również przejrzeć profile swoich kontaktów lub potencjalnych klientów, żeby sprawdzić, do jakich grup należą. Publikuj ciekawe treści i udzielają się w branżowych dyskusjach – dzięki temu z czasem wzmocni się Twoja marka osobista na LinkedIn.
Staraj się co jakiś czas rozpoczynać grupowe dyskusje. Zadawaj pytania i zachęcaj ludzi do wyrażania własnego zdania. Na szczęście LinkedIn skupia bardzo profesjonalnych ludzi więc nie musisz się martwić o ewentualny hejt. Natomiast z pewnością spodziewaj się masy sensownych odpowiedzi, które często mogą zmienić nawet Twój punkt widzenia.
Bezpłatne konto na LinkedIn umożliwia dołączenie do 50 grup. To wystarczająca ilość na początek. Z biegiem czasu pozostaw jedynie grupy, które Cię najbardziej interesują i których członkowie są aktywni.
Zawsze istnieje możliwość założenia własnych publicznych lub prywatnych grup. Pamiętaj jednak, żeby o nie dbać, nieustannie publikując interesujące treści i zapraszając do dołączenia nowych użytkowników.
Publikowanie ciekawych treści
Zadbaj o to, by osoba odwiedzająca Twój profil, zawsze mogła znaleźć świeży post związany z Twoją działalnością. Twórz oryginalne treści lub udostępniaj ciekawe posty innych osób z branży. Możesz również opisywać swoje przemyślenia lub udostępniać zdjęcia/wideo dotyczące Twojej pracy. Niech potencjalni klienci widzą, że jesteś osobą, która jest pasjonatem i zna się na rzeczy.
Marka osobista na LinkedIn: podsumowanie
Twoim zadaniem jest sprawienie, aby Twoja marka osobista na LinkedIn kojarzyła się z profesjonalizmem i jakością. Zapamiętaj kilka poniższych wskazówek, które Ci w tym pomogą:
- Zadbaj o profesjonalny wygląd Twojego zdjecia profilowego. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić i nie wyjść zbyt sztywno.
- Przemyśl swój nagłówek i podsumowanie profilu. Postaraj się wyróżnić na tle tysięcy osób o banalnych nazwach stanowisk.
- Opisz szczegółowo swoje doświadczenie i pokaż, czym konkretnie się zajmujesz.
- Skoncentruj się na słowach kluczowych, po których potencjalni klienci lub rekruterzy mogą wyszukać Twój profil.
- Buduj swoją sieć kontaktów, aby zwiększyć zasięgi swoich postów i publikacji.
- Twórz treści i buduj wizerunek eksperta, aby Twój profil kojarzył się z najwyższą jakością oraz merytorycznym podejściem.
Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, to koniecznie sprawdź także:
- jak generować leady na Facebooku,
- na czym polega praca Social Media Ninja,
- od czego zacząć dobry Content Marketing.
Spodobało się? Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub LinkedIn!
0 komentarzy